III Ogólnopolska Konferencja Kół Naukowych „Razem czy osobno? Perspektywy międzypokoleniowej współpracy – rozwój dzieci, dorosłych i starszych” – relacja

12.06.2024 Konferencje, sesje

razem_czy_osobno_perspektywy_miedzypokoleniowej_10_vi_2024-1280b.jpg

10 czerwca 2024 r. odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Kół Naukowych „Razem czy osobno? Perspektywy międzypokoleniowej współpracy – rozwój dzieci, dorosłych i starszych” zorganizowana przez Instytut Rodziny, Pedagogiki i Pracy Socjalnej Wydziału Nauk Społecznych UPJPII oraz Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej UPJPII, przy współpracy ze Stowarzyszeniem SEDA.

Tematem przewodnim konferencji były relacje międzypokoleniowe. Celem konferencji była prezentacja wyników badań prowadzonych przez doktorantów i studentów kierunków z zakresu nauk społecznych, takich jak: praca socjalna, pedagogika, pedagogika specjalna, socjologia czy psychologia.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał JM Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, który powitał uczestników zgromadzonych w Lektorium przy ul. Bernardyńskiej 3 i tych, którzy uczestniczyli w wydarzeniu zdalnie, na platformie MS Teams.

W czasie konferencji zaprezentowano 16 wystąpień, wpisujących się w zaproponowaną tematykę. Przygotowane referaty i postery opierały się na krytycznej analizie dostępnej literatury oraz prezentowały wyniki przeprowadzonych przez uczestników badań własnych. Poruszana tematyka dotyczyła relacji rodzinnych, komunikacji międzypokoleniowej w różnych środowiskach, znaczenia nowoczesnych technologii, zagrożeń z nimi z związanych, propozycji rozwiązań aktualnych problemów, szczególnie wynikających z uzależnień od mediów społecznościowych. Mowa była także o kwestii tak istotnej, jak organizacja przestrzeni aktywności dla dzieci i młodzieży.

W czasie konferencji Stowarzyszenie SEDA zaprezentowało projekt „4Talents”, którego celem jest pomoc młodym ludziom w sprecyzowaniu ścieżki kariery, odnalezieniu mocnych stron i talentów, które pomogą znaleźć odpowiednią pracę. Proponowane w ramach projektu narzędzia tak zaprojektowano, by mogły pomóc w identyfikacji i nazwaniu istotnych umiejętności życiowych, mogąc służyć jednostce pomocą w odnalezieniu dla siebie miejsca na rynku pracy.

Informujemy, że istnieje możliwość opublikowania artykułu w monografii pokonferencyjnej. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy knsps.upjp2@gmail.com do 16 czerwca 2024 r.